glowroom vit (2)

Vassleprotein Holistic

Pris:
299 kr
Inkl. 12% Moms
Art.nr:
P1799459
Antal:
Holistic Vassleprotein är ett ultrafiltrerat vassleprotein-koncentrat. Vassleprotein anses vara den bästa proteinkällan, bland annat för dess balanserade profil av lättupptagliga aminosyror.
Det är viktigt att äta proteinpulver som innehåller alla olika aminosyror (både essentiella och icke essentiella) och att de är i bra inbördes balans. Holistic Vassleprotein uppfyller dessa krav.
Holistic har tillsatt matsmältningsenzymer i proteintillskottet.

Holistic vassleprotein finns i smakerna vanilj och choklad.

Innehåll
750 gram 

Ingredienser Holistic Vassleprotein Vanilj
  • Ultrafiltrerat vassleproteinkoncentrat
  • Emulgeringsmedel (solroslecitin)
  • Äkta vanilj
  • Trikalciumfosfat
  • Matsmältningsenzymer (proteas, peptidas, bromelain, lipas, laktas)
  • Krompikolinat

Ingredienser Holistic Vassleprotein Choklad
  • Ultrafiltrerat vassleproteinkoncentrat
  • Kakaopulver
  • Emulgeringsmedel (solroslecitin)
  • Chokladarom
  • Vaniljarom
  • Trikalciumfosfat
  • Matsmältningsenzymer (proteas, peptidas, bromelain, lipas, laktas)
  • Krompikolinat

Dosering
Blanda 2 skopor (30 g=cirka 5 rågade matskedar) i 2–3 dl vätska. Drick vid behov som ett praktiskt mellanmål. 
Rekommenderad daglig dos bör ej överskridas. Kosttillskott bör ej användas som alternativ till en varierad kost.

Förvaring
Förvaras torrt. Förvaras utom räckhåll för barn.

Aminosyraprofil
Innehållmg/per 100 gper port. 30 g= 2 skopor
Alanin39901197
Arginin2030609
Asparginsyra86502595
Cystein2060618
Glutaminsyra146904407
Glycin1470426
Histidin1630489
Isoleucin*53401602
Leucin*84102523
Lysin*74102223
Metionin*1700510
Fenylalanin*2570771
Prolin47201416
Serin41001230
Treonin*54901647
Tryptofan**2170651
Tyrosin2240672
Valin*48701461
* Essentiella aminosyror.
** Tryptofan förekommer naturligt i råvaran.



Enzymblandning
Innehållper portion 30 g = 2 skopor
Proteas 3.08 SAPU
Proteas 4.53 000 HUT
Proteas 6.01 500 HUT
Peptidaser1 500 HUT
Bromelain45000 PU
Lipas87,5 FIP
Laktas100 ALU


Näringsvärde
Näringsvärde
 
per 100 g
 
per portion
(30 g)
% av DRI
 
per 3 (90 g)
portioner /dag
% av DRI
 
Energivärde1694 kJ/405 kcal508 kJ/122 kcal*1524 kJ/366 kcal*
Protein (N*6,38)75,4 g22,6 g*67,8 g*
Kolhydrater11,4 g3,4 g*10,2 g*
Fett6,6 g2,0 g*6,0 g*
Krom36 µg11 µg2833 µg83
*DRI = Dagligt referensintag saknas

Innehåller Mjölk
Fri från Sötningsmedel, Gluten, Soja, GMO